A német RTL úgy döntött, hogy megpróbálja közelebb hozni a politikát a polgárokhoz, amikor Peer Steinbrücköt és Angela Merkelt meghívta magukhoz egy elvileg kötetlen beszélgetésre. A kancellárjelöltekhez számos meghívott vendég a társadalom minden szegmenséből intézhetett kérdéseket, így az egész műsor nem titkoltan az amerikai Town Hall Meeting-es stílust kívánta felvenni. Még az RTL stúdióját is egy nagy amerikai konyhának rendezték be, így szinte minden adott volt a tengerentúli hangulathoz.
A téma alapvetően nem ismeretlen a németek számára. Merkelék tavaly februárban már meghirdettek egy programot „Dialógus Németország jövőjéért” címmel, aminek alapvetően az volt a célja, hogy a polgárok kérdéseket tehessenek fel a döntéshozóknak szinte bármilyen témával kapcsolatosan, mindezt egy online felületen keresztül. Akkor összesen mintegy 11.000 javaslat érkezett be a Kancellári Hivatalba, Merkel pedig a legjobbakra személyesen is reagált.
Szűk hónappal a választások előtt az RTL egy választásokra ráhangoló műsorban igyekezett a kancellárjelöltek személyes oldalát kidomborítani, amivel alapvetően semmi gond nem lett volna. A gond ott kezdődött, hogy a két kancellárjelölttel készített két különböző adás egyértelműen részrehajló volt, és nem a kihívó Peer Steinbrück javára.
A szociáldemokrata jelölttel augusztus 16-án, vasárnap készült el az első „Az én választásom: Egy asztalnál Peer Steinbrückkel” rész. Peter Kloeppel moderátor mellett számos vállalkozó, egy színházigazgató, egy szociális munkás, egy gimnazista, valamint egy iskolaigazgató volt Steinbrück beszélgető partnere. A vendégek tehát korántsem fedték le a társadalmi csoportok különböző elemeit, de ezen talán lépjünk is túl. A műsor fő célját illetően az lett volna a kívánatos, ha a nézők az aktuálpolitikai témák mellett a jelölt személyiségét kicsit jobban megismerhették volna. A műsor ehelyett egy éles kanyart véve a személyeskedésre tért át.
Az első kérdésre, miszerint „milyen állathoz hasonlítanák Steinbrücköt”, a 18 éves pakisztáni háttérrel rendelkező gimnazista így válaszolt: „egy béna teknőshöz, aki túl lassú ahhoz, hogy a célba érjen”. Egyéb variációk is születtek, mint például az „idegesítő szúnyog”, vagy az „elefánt a porcelánboltban”. A 27 éves bürgeli ápolónő nem sokkal ezt követően azt kérdezte az SPD jelöltjétől, hogy „mennyit fizetne egy teljes testmosásért”. Egy elégedetlen vállalkozó pedig azt vetette Steinbrück és az SPD szemére, hogyha annyira támogatják a minimálbér bevezetését, akkor miért nem vezették azt be még anno a Schröder-érában. Mindezek után Steinbrück hiába próbált a gazdagadó bevezetéséről, az adózatlan német eurómilliók hazahozataláról, valamint az átfogó adócsökkentésről értekezni, az meglehetősen tájidegennek hatott.
A kérdés ezek után természetesen felmerült, hogy vajon az egy héttel későbbi, augusztus 25-i Az én választásom: Egy asztalnál Angela Merkellel” adásban a kancellárasszony is hasonlóan erős szembeszélben kell hogy eltöltsön egy órát, avagy sem. A válasz a műsor első öt percében eldőlt: nem, a légkör ezúttal egész más lesz.
Az állatos hasonlítgatások helyett a Merkelhez intézett első kérdés így hangzott középkorú frankfurti matematikustól: „Ágyba tenné a gyermekeimet és énekelne nekik valami szépet”. A válasz szinte rögtön jött: „Igen, a feljött a Holdat még ismerem is”. Ezt követően a „hová menne el szívesen a kancellárral”-téma jött fel, a légkör természetesen könnyed és fesztelen. Az egyik tánctanár krumplilevest főzni hívná meg magához a kancellárasszonyt (bár Merkel inkább a tánciskoláját nézné meg), egy másik diáklány kávéra és sütire, a harmadik, egykori kvízbajnok pedig sakkozni hívná meg magához Angela Merkelt. Csupa mosolygás, és nevetés.
Végül a már említett frankfurti matematikus törte meg az oldott légkört, akinek a véleménye szerint „Németország kifejezetten ellenséges a gyerekekkel szemben”. Angela Merkel biztosította a családos férfit, hogy megválasztása esetén komoly átalakításokat terveznek végrehajtani a demográfiai folyamatok terén: „mindenképpen életre hívjuk a többgyermekes családokért való szövetséget”. Egy TV-s szakács kérdésére, miszerint „ki lenne alkalmasabb Önnél a kancellári feladatok ellátására”, Merkel így reagált: „Ebben a pillanatban sajnos senki nem ugrik be. De erről majd hamarosan a választók fognak döntést hozni”.
Hogy a műsor elfogultságában ne legyen kétségünk, arról a Christian Rach az RTL étteremtesztelője gondoskodott. Rach a német szociális helyzetről, valamint annak nehézségeiről beszélt, amikor Merkel közbeszólt: „elismerem, hogy a szövetségi köztársaság igen összetett”. A tesztelő ezután türelmetlenül félbeszakította a kancellárt: „értse meg Merkel asszony, hogy Önért lobbizok. Az állam olyan sokat tesz értünk, a polgárok egy része pedig annyira nincs tisztában ezzel.”
A kancellárjelöltek ezen a héten fognak élő adásban összecsapni a tévében. Az RTL műsora elméletileg egy jó lehetőséget biztosított volna arra, hogy a lakosságot kicsit ráhangolja a közelgő választásokra azzal, hogy betekintést enged a jelöltek hétköznapjaiba. Ám így, hogy ennyire kilógott a lóláb, lényegében nem ért el semmit. Legalábbis egyet sem a kezdeti célok közül.
Molnár Tamás Levente