Izrael-Hezbollah: egyik félnek sem érdeke a háború

A múlt heti izraeli légitámadásokban hat magas rangú Hezbollah-tag, illetve az Iráni Forradalmi Gárda egy parancsnoka is életét vesztette. Hassan Nasrallah, a libanoni szervezet vezetője válaszcsapást ígért, amely szerdán meg is valósult. Most a legnagyobb kérdés, hogy vajon egy újabb háborút eredményeznek-e az elmúlt hetek eseményei?

Elemzők véleménye szerint sem Izraelnek, sem pedig a Hezbollah-nak nem áll érdekében a jelenlegi kaotikus regionális helyzetben egy újabb háború kirobbantása. A Hezbollah szerdai, izraeli konvojok elleni támadása a két fél közti, 2006 óta fennálló egyensúlyt kívánta helyreállítani, miután Izrael a múlt héten a szíriai Quinetra közelében egy légitámadás során hat magas rangú Hezbollah-tagot ölt meg.

„Az izraeli célzott légicsapás megváltoztatta a játékszabályokat, míg a Hezbollah szerdai támadása helyreállította a 2006 óta fennálló elrettentési képességek egyensúlyát a két fél között”, mondta Ali Hashem újságíró az al-Jazeerának.

A Hezbollah által végrehajtott támadás egy tipikus „szemet szemért” elv alapján végrehajtott válaszcsapás volt. Ugyanazt követte el, amit Izrael egy héttel korábban. A Hezbollah vezetője, Hassan Nasrallah az izraeli támadást követően hangsúlyozta, hogy a szervezetének joga van válaszolni a támadásra.

A Hezbollah támadása során két izraeli katona életét vesztette, illetve többen megsebesültek. Moshe Yaloon izraeli védelmi miniszter elmondta, hogy egy, az ENSZ libanoni békefenntartó erőin (UNIFIL) keresztül megkapott üzenetben a Hezbollah kifejezte szándékát, miszerint el akarja kerülni a konfliktus eszkalálódását. 

„Vannak koordinációs csatornák Libanon és Izrael között az UNIFIL-nek köszönhetően, és valóban küldtek egy ilyen jellegű üzenetet Libanonból”, mondta a védelmi miniszter.

„A tény, hogy a támadást az egyik megszállt falu, Shebaa környékén hajtotta végre a Hezbollah, rendkívül fontos tényező, mivel ez a terület az ENSZ által ellenőrzött kék vonalon kívülre esik, és izraeli megszállás alatt van, ezáltal pedig kevésbé vitatott a támadás jogossága, főleg belföldön”, fogalmazott Ali Hashem.

A kék vonal egy, az ENSZ által 2000-ben létrehozott demarkációs vonal Izrael és Libanon között, azonban Shebaa és környéke nem tartozik oda, az izraeli megszállás alatt van. A Hezbollah számos támadást hajtott már végre ebben a térségben Izrael ellen, legutóbb 2014 októberében.

Szakértők szerint amennyiben Izrael nem fog válaszlépéseket tenni, abban az esetben a Hezbollah sikerként könyvelheti el a támadást, amellyel sikeresen helyreállította a két fél közti egyensúlyt. 

Libanoni politikusok eközben önmérsékletre szólítják fel a feleket, míg keményebb hangok az Izraellel való újabb háború lehetősége kapcsán úgy érvelnek, hogy a stratégiai döntéseket kizárólag az erre felhatalmozott kormányzat hozhatja meg. 

A Jövő Mozgalom nevezetű libanoni párt – amely szemben áll a Hezbollah-hal – egy közleményben kifejtette: „Egyik félnek sincs joga aláásni a libanoni emberek akaratát és helyettesíteni az állam alkotmányos jogait. Csak az erre felhatalmazott szervek hozhatják meg a nemzeti döntéseket.”

Qassem Hashem, Shebaa képviselője elmondta, hogy a dél-libanoniak már hozzászoktak az ehhez hasonló esetekhez, és kifejtette, hogy a Hezbollah-nak és a libanoni hadseregnek is joga van ellenállni a megszállóknak. 

„Ismerjük az ellenségünket, és természetes jogunk a válaszlépés”, mondta a képviselő, majd hozzátette: „A Hezbollah által végrehajtott támadásnak egy nagyon fontos üzenete van: ha Izrael megtámadja a Hezbollah-t Szíriában, a Hezbollah válaszolni fog.”

Abou Zeid politikai elemző szerint azonban nem feltétlenül a Hezbollah sikeréről van szó. Az elrettentési képességek egyensúlya helyreállításának sikeressége nagyban függ attól, hogy Izrael mit fog lépni. „Az izraeli esetleges válaszlépés az erőviszonyok folyamatos változásától függ.”

Az elemző szerint továbbá az a tény, hogy a Hezbollah támadását libanoni területről hajtotta végre, és nem a Golán-fennsíkról, azt is jelzi, hogy a libanoni szervezet pozíciói a fennsíkon gyengék. „Úgy tűnik, hogy a Hezbollah számára a támadások csak Libanonból lehetnek hatékonyak és egyáltalán lehetségesek.”

Izraeli drónok és harci gépek azóta is a környéken köröznek, mindenki más az izraeli vezetés döntésére vár. „Jelenleg a labda az izraeli vezetésnél van. Most ők következnek, hogy eldöntsék, akarnak-e vagy sem egy újabb háborút”, mondta Ali Hashem. 

Káply Mátyás

Friss hírek

Rakéta csapódott Lengyelország területére

A védelmi készültség növelése keretében Lengyelország a szövetségeseivel együttműködve megerősíti légterének megfigyelését - közölte Mateusz Morawiecki lengyel miniszterelnök szerdára virradóan. Az intézkedés előzménye, hogy kedden - egyelőre megerősítetlen értesülések szerint - a lengyel-ukrán határ közelében orosz rakéták csapódtak be egy lengyel mezőgazdasági létesítmény gabonatárolójába, és két ember életét vesztette.

Read More »