Petro Porosenko ukrán elnök február 13-án elfogadott rendeletében egy kormányzati reformokkal foglalkozó nemzetközi tanácsadói testületet hozott létre, melynek élére Miheil Szaakasvili volt grúz elnököt nevezte ki – olvasható az ukrán államfői hivatal honlapján.
Petro Porosenko ukrán elnök a február 13-án létrehozott kormányzati reformokkal foglalkozó nemzetközi tanácsadói testület vezetőjének nevezte ki Miheil Szaakasvili volt grúz államfőt. A tanácsadói testület nemzetközi tapasztalatokra építve fog az ukrán kormányzat átalakítására vonatkozó javaslatokat adni az államfőnek. Szaakasvili megválasztását azzal indokolták, hogy elnöksége idején 2004 és 2013 között a gazdasági, politikai és társadalmi életre kiterjedő reformokat vezetett be Grúziában. Petro Porosenko továbbá azt nyilatkozta a volt grúz elnökről, hogy „ő lesz Ukrajna képviselője külföldön és ezzel egyidejűleg a nemzetközi közösség képviselője Ukrajnában.”
Szaakasvili a kinevezését követően egy ukrán tévécsatornának adott interjújában arról számolt be, hogy a következő napokban ő fogja koordinálni az Ukrajnába érkező fegyverszállítmányokat.”Most a legfontosabb, hogy fegyverekkel segítsük Ukrajnát. A következő napokban én fogom ezt felügyelni ” – mondta a politikus.
Korrupcióellenes bizottság
Petro Porosenko ukrán elnök még 2014 októberében írta alá azt a korrupcióellenes, amely többek között egy nemzeti korrupcióellenes bizottság felállításáról rendelkezett. A bizottság feladata az ország korrupciós ügyeinek feltárása és közzététele, valamint megelőzése lenne. Porosenko már korábban is javasolta, hogy egy külföldi állampolgár kerüljön a testület élére. Az ukrán Ellenzéki Blokk és Julija Timosenko Haza pártja ellenzi hogy külföldiek töltsenek be tisztséget az ukrán kormányban, mondván, hogy Kijev ezzel logikával próbálja felmenteni magát az országban zajló események felelőssége alól.
Külföldi szakértők az új ukrán kormányban
Jelenleg három külföldi tölt be miniszteri pozíciót az ukrán kormányban. Porosenko elnök korábban aláírt egy erre vonatkozó törvényt, amely szerint gyorsított eljárással adtak ukrán állampolgárságot külföldi politikusoknak a kinevezésüket megelőzően. Az új ukrán kormányban pénzügyminiszterré nevezték ki az ukrán származású amerikai Natalia Jareskot. Korábban ő volt az egyik alapítója a Horizon Capital nevű magántőke-alapkezelő cégnek Kelet-Európában. A gazdasági miniszteri pozíciót a litván Aivaras Abromavicius kapta. Az egészségügyi minisztérium élére a grúz Alexander Kvitashvili került. Ő a grúz munkaügyi minisztériumban kezdte a politikai pályát, majd az egészségügyi és a szociális ügyek minisztériumaiban is dolgozott Szaakasvili elnöksége alatt. Jekatyerina Zguladze belügyminiszter volt Grúziában, az új ukrán kormányban pedig belügyminiszter-helyettesnek nevezték ki. Miheil Szaakasvili volt grúz elnöknek a miniszterelnök-helyettesi pozíciót ajánlották fel, ő azonban nem kívánt élni ezzel a lehetőséggel, mondván nem áll készen arra, hogy feladja grúz állampolgárságát.
Grúz reakciók
Szécsi Annamária