Vietnam bővülő tengeralattjáró-flottája számára olyan rakétákat vásárol, amelyekkel elérheti a kínai tengerparti városokat – írta csütörtökön a Reuters brit hírügynökség a Stockholmi Nemzetközi Békekutató Intézet (SIPRI) frissen közölt adataira hivatkozva.
A SIPRI információi szerint Vietnam Kilo osztályú támadó tengeralattjárói számára olyan Klub rakétákat vásárol Oroszországtól, amelyeket szárazföldi célpontok elleni támadáshoz lehet bevetni. Siemon Wezeman, az intézet egyik kutatója elmondta, hogy Vietnam már tavaly jelentette az ENSZ hagyományos fegyvereket nyilvántartó regisztere számára, hogy vásárol ilyen rakétákat, de a közelmúltig ez elkerülte a SIPRI figyelmét.
Kínának és Vietnamnak területi vitája van a Dél-kínai-tengeren. A térségben dolgozó katonai attasék és elemzők szerint a rakétabeszerzés újabb jele annak, hogy Hanoi eltökélten szembeszáll Peking katonai hatalmának növekedésével, és része annak a tendenciának, hogy az egymással területi vitában álló ázsiai országok jelentős ütemben fegyverkeznek.
A szárazföldet elérni képes rakéták beszerzése még annál is kihívóbb, mint Vietnam egy másik várható vásárlása, a hajóelhárító rakétáké. Míg az utóbbiakkal a Dél-kínai-tengeren bevetett kínai hajókat és tengeralattjárókat lehet célba venni, az előbbiekkel nagyon pontos csapást lehet mérni tengerparti városok ellen 300 kilométeres távolságon belül.
Carl Thayer, az ausztrál hadtudományi akadémia egyik szakértője szerint ezzel a lépéssel Vietnam a korábbiaknál sokkal nagyobb elrettentő erőre tesz szert Kínával szemben, amelynek így bonyolultabbá válnak stratégiai számításai. A szakértő hozzátette, hogy meglepte Hanoi lépése. Délkelet-Ázsiából Vietnam az első ország, amely szárazföldi célpont ellen bevethető rakétával szereli fel tengeralattjáróit.
A Dél-kínai-tengeren lévő Spratly-szigeteket Kína, Tajvan és Vietnam is teljes egészében magáénak követeli, míg a Fülöp-szigetek, Malajzia és Brunei egyes részeit tartja a területéhez tartozónak. A szigetek, zátonyok, homokpadok közül a legtöbbet Vietnam felügyeli, majd a Fülöp-szigetek, Kína és Malajzia következik. Valamennyi ország állomásoztat katonákat az általa elfoglalt területen.
A térség tíz országát tömörítő Délkelet-ázsiai Országok Szövetsége (ASEAN) kedden kifejezte aggodalmát Kína dél-kínai-tengeri területfeltöltései és katonai jelenléte miatt, miután Peking a közelmúltban több zátonyon is építkezésbe kezdett. Erre reagálva Peking felszólította a Fülöp-szigeteket és Vietnamot, hogy hagyjanak fel „tolakodó akcióikkal”, amelyekkel őt támadják dél-kínai-tengeri építkezései miatt, és felhívta a figyelmet arra, hogy a területi vitákban érintett országok már túlvannak jó néhány hasonló építkezésen.
Kitekintő / MTI