Harmadik napja tartanak az összecsapások a jeruzsálemi Templom-hegyen a zsidó újév idején: a palesztinok kövekkel dobálják az izraeli biztonsági erőket. Kedd estére Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnök rendkívüli kormányülést hívott össze.
Vasárnap összecsapások törtek ki palesztinok és az izraeli biztonsági erők között a jeruzsálemi Templom-hegyen, amelyek hétfőn a zsidó újév, azaz a Rós hásáná idején tovább folytatódtak. Álarcos fiatalok kövekkel dobálták a rendőröket, akik éppen a látogatók előtt nyitották volna meg hétfőn reggel a Templom-hegyet. Egy rendőr könnyen megsérült, és a helyszínen kezelésre szorult. Egy fiatal zsidó járókelőt szintén megtámadtak. Kilenc személyt vettek őrizetbe.
Az izraeli kormány egyik tisztségviselője azt nyilatkozta: „a miniszterelnök nagyon súlyosnak tartja a helyzetet, hogy köveket és gyújtóbombákat dobáltak izraeli állampolgárokra és minden eszközzel harcolni fog a jelenség ellen, beleértve a szigorodó büntetést és végrehajtást”. Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnök kedden este konzultál kormánya minisztereivel az ügyben.
Ez a bejelentés pár órával azután hangzott el, hogy vélelmezhetően a közeli arabok lakta városrészből kövekkel támadták meg egy zsidó férfi gépkocsiját, aki elhunyt sebesülései következtében.
A zsidó újév kezdete előtt, vasárnap palesztinok barikádozták el magukat az al-Aksza mecsetben a Templom-hegyen, a rendőri erők behatoltak az épületbe és elkobozták a palesztinok támadásra használt eszközeit. A Palesztin Hatóság elnökének hivatala vasárnap mélyen elítélte a mecset elleni izraeli támadást. A Kelet-Jeruzsálem és a keresztény és iszlám szent helyek elleni támadást nem tűri Mahmúd Abbász hivatala.
Kedden, a Rós hásáná második napján sem szűntek meg a zavargások a Templom-hegyen annak ellenére, hogy a jeruzsálemi rendőrség már megerősített erőkkel vonult fel az al-Aksza mecsetnél. Huszonhat palesztin sérült meg aznap, délután pedig az erőszak átterjedt Jeruzsálemen kívülre is, körülbelül százhetven palesztin lázadt fel és dobált köveket és gyújtóbombákat Tul Karmhoz közel, Jeruzsálemtől száz kilométerre a határnál.
A feszültség időnként fokozódik a Templom-hegyen, de ez alkalommal Móse Jaalon izraeli védelmi miniszter vitatott döntése vezethetett a konfliktus kiújulásához. A védelmi miniszter betiltott két muszlim csoportosulást, amelyek konfrontálódtak a mecset zsidó látogatóival. Jaalon véleménye szerint a két csoport volt a feszültség és az erőszak forrása a szent helyen, így a közrend érdekében szükséges volt betiltásuk.
Az Amerikai Egyesült Államok hétfőn mély aggodalmát fejezte ki a helyzet miatt és a feszültség mérséklésére szólította fel mindkét felet. II. Abdullah jordán király ezzel szemben Izraelt ítélte el, és agresszióval vádolta. Recep Tayyip Erdogan török elnök Ban Ki Mun ENSZ főtitkárhoz fordult, hogy részesítse megrovásban a zsidó államot, amely megsérti a mecset szentségét. Az ENSZ különleges megbízottja, Nickolay Mladenov arra figyelmeztetett, hogy „a jeruzsálemi zavargások erőszakot válthatnak ki az óváros falain túl is”, tehát az al-Aksza mecsetben kitört összecsapások egész Izrael biztonságát veszélyeztetik. Mladenov sürgette, hogy a vezetők garantálják, hogy a Templom-hegy látogatói és a hívők is „önmérsékletet és tiszteletet tanúsítsanak a szent helyek irányába”.
Az Európai Bizottság szóvivője, Maja Kocijancic kedden nyilatkozott a történtekről: „A bejelentett erőszak és annak fokozódása provokáció és uszítás a közelgő jelentős zsidó és muszlim ünnepek előtt. Nagyon fontos, hogy minden érintett fél higgadtságot és önmérsékletet tanúsítson és teljes mértékben tiszteletben tartsa a szent helyek status quo-ját. A status quo bármilyen megváltoztatása komoly destabilizáló hatással járhat”.
Az al-Aksza mecset az iszlám harmadik legszentebb helye, de a Templom-hegy a judaizmus legszentebb helye is egyben. A tiltakozók attól tartanak, hogy Izrael meg kívánja változtatni az al-Aksza mecsetre vonatkozó szabályokat, amelyek szerint a zsidók meglátogathatják a mecsetet, de nem imádkozhatnak. Az izraeli-jordán békeszerződésben lefektetett szabály a törékeny béke záloga, a zsidó állam a jordán vezetésű vakf muszlim tanácsnak engedte át a szent hely feletti adminisztrációt, és az al-Aksza mecsetben csak muszlimok imádkozhatnak. Zsidó szélsőségesek erősítenék a zsidó jelenlétet a Templom-hegyen, ami könnyen vallási konfliktusokat eredményezhet. Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnök tagadja, hogy a zsidó állam a status quo megváltoztatására törekedne a szent helyeken. Az iszlamista csoportok zaklatásai ellenére a zsidó látogatók száma folyamatosan nőtt az utóbbi időszakban.
Bihari Anna