- A francia-iráni üzleti találkozón az iráni államfő azt mondta, hogy ideje kiépíteni a politikai és gazdasági kapcsolatokat.
- Manuel Valls francia kormányfő tudatta: országa és Irán üzleti megállapodásokat köt a mai nap folyamán.
- A PSA Peugeot Citroen is visszatér Iránba.
- Franciaország arra törekszik, hogy bevonja Iránt a szíriai rendezésbe.
A korábbi konfliktusokra fátylat kell borítani, és új fejezetet kell nyitni Irán és Franciaország kapcsolatában – hangsúlyozta csütörtökön Párizsban Haszan Roháni iráni elnök.
A francia munkáltatók egyik legnagyobb érdekképviseleti szervezete által szervezett francia-iráni üzleti találkozón az iráni államfő azt mondta, hogy a tavaly nyári nukleáris megállapodást követően most ideje kiépíteni a politikai és gazdasági kapcsolatokat.
Manuel Valls francia kormányfő tudatta: országa és Irán a nap folyamán az egészségügy, a mezőgazdaság és a környezetvédelmi ipar terén ír majd alá üzleti megállapodásokat.
„Irán számíthat Franciaországra” – húzta alá Valls.
Ennek jegyében a PSA Peugeot Citroen visszatér Iránba. Egy iráni-francia vegyesvállalat öt év alatt 400 millió eurót fektethet be az iszlám köztársaságban, ahol idővel évi 200 ezer autó készülhet. Az iráni ipar miniszter azt is tudatta, hogy más autógyártókkal is tárgyalnak, s pár hónapon belül újabb megállapodásra számít.
A közlekedési miniszter több mint száz Airbus-repülőgép megvételét is kilátásba helyezte, valamint francia nagyvállalatok iráni repterek korszerűsítésében, bővítésében, üzemeltetésében is részt vehetnek. Emellett az iráni sajtó arról ír, hogy több európai légitársaság újraindíthatja teheráni járatait.
Haszan Roháni eredetileg két hónappal ezelőtt látogatott volna Párizsba, de a novemberi terrortámadások miatt az utat elhalasztották. Most viszont ritka diplomáciai gesztusként katonai tiszteletadással fogadták az Invalidusok Dómjánál, amely Napóleon nyughelyéül is szolgál. Franciaország a többi között arra törekszik, hogy bevonja Iránt a szíriai rendezésbe. A konfliktusban jelenleg Teherán Bassár el-Aszad elnököt támogatja, akinek viszont Párizs hivatalosan a távozását követeli.
Diplomáciai források az AFP francia hírügynökségnek elmondták: az emberi jogok iráni helyzete is előkerül majd a kétoldalú tárgyalásokon, de a francia vezetők ezzel a nyilvánosság előtt nem fognak előhozakodni. Az Amnesty International jogvédő szervezet szerint Iránban végzik ki a világon a legtöbb fiatalkorú bűnelkövetőt, a Riporterek Határok Nélkül pedig arról számolt be, hogy Irán egyike annak az öt országnak, ahol a legtöbb újságíró ül börtönben.
Az AP amerikai hírügynökség arról számolt be, hogy diplomaták szerint Párizs arra kérte az unió tagországait, hogy fontolják meg új szankciók bevezetését Teheránnal szemben az iráni ballisztikusrakéta-kísérletek miatt.
Ennek ellenére Roháni csütörtökön arról beszélt, hogy Irán bizonyos országokra gyanakvással tekint ugyan, de Franciaország nincs közöttük.
Az iráni elnököt tiltakozók is várták. Egy szinte meztelen nő egy párizsi hídnál úgy tett, mintha felakasztaná magát, mellette pedig egy hatalmas táblán a következő felirat állt: „Isten hozott, Roháni, szabadság hóhéra!”
Kitekintő / MTI